LTENRU
Apartamentų kompleksas
prie Platelių ežero
Apartamentų kompleksas "Saulės slėnis"
Bičių takas 3, Paplatelės k., Žemaičių Kalvarijos sen., Plungės rajonas

+370 686 01934
info@saulesslenis.lt
Žemaitijos Nacionalinis Parkas

Žemaitijos nacionalinis parkas

Žemaitijos nacionalinis parkas – tikras atradimas tiems, kurie savo kelionėse siekia susipažinti su natūralumą išlaikiusia gamta ir savitomis šio regiono tradicijomis. Rekomenduotinas gamtininkams, dviračių turistams, buriuotojams, nardytojams, čia yra galimybė turiningai ir aktyviai praleisti laisvalaikį. Platelių ežerynas, didžiuliai miškų masyvai, Žemaičių Kalvarijos architektūra ir tradiciniai archaiški atlaidai, medžio meistrų dirbiniai, tradicinės Užgavėnių šventės, galimybė išgirsti, prisiliesti, pajausti visą tą legendomis virtusį žemaitiškumą - štai kas traukia į Žemaitijos nacionalinį parką.

Didžiausias ir švariausias Žemaitijoje Platelių ežeras (1205 ha) bei dar 25 ežerai suteikia galimybių vandens sporto ir turizmo, nardymo, žvejybos, paukščių stebėjimo mėgėjams ir profesionaliems gamtininkams. Geras kelių tinklas, jungiantis parko miestelius bei kaimus leidžia keliauti tiek automobiliu, tiek dviračiu ar pėsčiomis. Parke du informaciniai centrai, 8 muziejinės ekspozicijos, 12 gamtos paminklų. Norintiems visa tai apžiūrėti numatyti maršrutai tiek trumpalaikiam apsilankymui, tiek savaitę trunkančiam poilsiui. Čia puoselėjamos, gaivinamos senosios Žemaitijos krašto kultūros tradicijos, šventės, jus mielai priims ir kelionėje palydės savo tarmę, papročius, charakterio ypatumus išlaikę gidai.

Žemaitijos nacionalinis parkas – palaima ekoturistams ir plataus profilio gamtininkams. Pažintis su ledyno suformuotu Platelių ežero duburiu ir termokarstinės kilmės ežeriukais, išskirtiniu reljefu pasižyminčiais Gardų ozo, Mikytų, Jazdauskiškių, Šarnelės kraštovaizdžio kompleksais, paukščių nusėstais pelkių masyvais, įsirėžusiais giliose raguvose šaltiniais ir upių aukštupiais – visą tai jus galite atrasti nedideliame 21720 ha plote. Pažymėtina, kad apie 10 % parko teritorijos yra nelankoma – tai Plokštinės ir Rukundžių gamtiniai rezervatai, o pavasario ir vasaros metu - ir telmologiniai (pelkių) draustiniai.

Nacionaliniame parke yra 12 gamtos paminklų – medžių, šaltinių, pusiasalių ir salų, bet ne prie visų lengvai prieinama. Įspūdingiausias Platelių dvaro teritorijoje esantis Raganos uosis – storiausias Lietuvos uosis (kamieno apimtis – 7,2 m, aukštis – 32 m). Verta aplankyti ir kitus įspūdingų matmenų ar formų paminklus – Platelių vinkšną ir liepą, esančius tame pačiame dvaro parke, aukštai iškilusį Pūkštės kalną, šaltinius Plokštinės miške, Pilies salą Platelių ežere.

Jei norite susipažinti su povandeniniu gamtos pasauliu – jums padės nardymo klubo Oktopusas entuziastai. Kartu pamatysite nuo viduramžių išlikusio į pilį vedusio tilto polius.

Parke yra daugiau kaip 200 kultūros paveldo vertybių, iš jų 30 archeologijos paminklų: akmens amžiaus stovyklų pėdsakų, piliakalnių, alkakalnių, senkapių. Piliakalnių ir alkakalnių žiedas, nutįsęs parko šiaurės rytinėje dalyje (Žemaičių Kalvarijos, Grigaičių, Užpelkių, Pučkorių, Gegrėnų, Mikytų kaimų piliakalniai, alkakalniai, esantys,Vilkų, Godelių, Mikytų kaimuose) jungiasi su žymiausiais Skuodo – Kretingos rajono piliakalniais (Apuolė, Impiltis). Platelių ežere yra išlikę senovinio tilto, jungusio Platelių miestelį su pilimis saloje, poliai.

Iš architektūros paminklų savo verte labiausiai išsiskiria Beržoro, Platelių, Žemaičių Kalvarijos bažnyčios, senoviškos sodybos, Babrungėnų malūnas. Žemaičių Kalvarijoje daug architektūros, dailės, archeologijos, istorijos paminklų. Svarbiausias čia Kristaus Kančios kelias su 19 koplyčių, pastatytomis 17 a. Toks kelias taip pat atkurtas Beržore.

Nacionaliniame parke saugomi ir žemaitiški kryžiai, koplytėlės, koplytstulpiai su šventųjų skulptūromis, kurie dar ir mūsų laikais šiame krašte tebestatomi pakelėse ar tvirtinami prie medžių. Kaip jie gimsta dar galima pamatyti tautodailininkų Reginos ir Justino Jonušų muziejuje, Kazio Striaukos klėtelėje, Leonardo Černiausko privačioje meno galerijoje – kūrybinėse dirbtuvėse. Platelių dvaro svirne galima pamatyti Užgavėnių kaukių ekspoziciją, archeologinių radinių iš Šventorkalnio, Pilies salos, senovinių įrankių bei namų apyvokos daiktų, nuolat veikia parodos. Rašytojos Žemaitės muziejus – gimtoji rašytojos sodyba su išlikusia troba, rašytojos asmeniniais daiktais, kūrybos ekspozicija. Vytauto Mačernio muziejus pasakoja apie tragiško likimo lietuvių poeto Vytauto Mačernio gyvenimą ir kūrybą. Militarizmo ekspozicija – buvusi sovietinės armijos Paplatelės miškų apsuptyje 1962 m. pastatyta požeminė termobranduolinių raketų paleidimo aikštelė tapo lankomiausiu viso Žemaitijos regiono objektu.

Informaciją apie vertybes ir lankomus objektus jums suteiks Žemaitijos nacionalinio parko informacijos centre Plateliuose ir Žemaičių Kalvarijoje. Plateliuose galite užsisakyti ir ekskursijas, gauti informaciją apie nakvynę ir stovyklavimo sąlygas, įsigyti leidinių.

Iš apžvalgos aikštelės prie Platelių ežero atsiveria puiki ežero panorama. Platūs toliai atsiveria nuo Šarnelės piliakalnio, Mikytų alkakalnio, regyklų Jogauduose ir Paplatelėje.

Kelionei galima užsisakyti Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos gidą.

Mėgstantiems keliauti pėsčiomis skirti keli pažintiniai takai. Šeirės pažintinis takas (ilgis 4,1 km) supažindina su būdingu šiam kraštui reljefu, augmenija bei gyvūnija. Pėsčiųjų takas "Giliuko ir Kaštoniuko kelionė Platelių dvaro parke" (ilgis 1 km) skirtas pradinių klasių mokiniams. Jame supažindinama su augalais, primenama, kaip reikia elgtis miške. Keliaujant pėsčiųjų ir dviračių taku Plateliai-Beržoras (ilgis 1,5 km) galima susipažinti su šių vietovių gamtos ir kultūros paveldo vertybėmis.

Platelių ežeras puikiai tinka buriavimui, plaukioti valtimis, vandens dviračiais, burlentėmis, jachtomis ir kitomis bemotorėmis priemonėmis. Čia gausu įvairių paslaugų – organizuojamas povandeninis nardymas, dviračių nuoma ir remontas, vandens dviračių, valčių nuoma. Geros sąlygos žvejybai. Leidimai išduodami Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Platelių informacijos centre.

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija:
Didžioji g. 10, LT-5655 Plateliai, Plungės r.
Tel.: 8 448 49337, faksas 8 448 49337
El. paštas: znp@zemaitijosnp.lt

Platelių lankytojų centras:
Didžioji g. 8, LT-5655 Plateliai, Plungės r.
Tel.: 8 448 49231, faksas 8 448 49337
El. p.: info@zemaitijosnp.lt

Svetainės internetinis adresas: www.zemaitijosnp.lt